• gecenin şarkısı

  32880.
  Endülüs'ü özlüyoruz *

  https://www.youtube.com/watch?v=pDOGSh9kgyA
  ... anladikherseyyalan
 • müslüman yılbaşı kutlar

  2.
  Ya Rab! Böyle mi olacaktı, benim cennet yurdum?
  Baktım da etrafıma yalnızım, ağladım durdum.
  Bir mânâ veremedim, şu Milâdî yıl başına!
  Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına!

  Ömer BERBER
  4 -3 ... anladikherseyyalan
 • idam

  157.
  Amerikanın teksas eyaletinde bu yıl toplam 567 kişi idam edilmiş,ve suçluların işlediği suç ekseriyet itiribariyle adam öldürmek, biraz düşünüldüğünde adamlar bizim dinimizde bulunan kısas kuralını uyguluyorlar, biz neden dinimizde olan kısas'ı ülkemizde uygulayamıyoruz. Özgecan aslanların,güleda cankellerin ve nicelerinin katillerine idamdan hariç her ceza mükafat olur. Lütfen idam onlar için mükafat olur gibi deli saçması bir ifade kullanmayın ,katillerin ekmeğine yağ sürmeyin.

  Ölen 567 kişinin sicilleri, ve karıştığı olaylar

  https://www.tdcj.texas.go...r_executed_offenders.html
  1 -2 ... anladikherseyyalan
 • rafadan tayfa göbeklitepe

  1.
  Küfürbaz haydo da olsaymış tam olurmuş.
  3 ... anladikherseyyalan
 • hassas ayar argümanı

  1.
  "hassas ayar argümanı" adı verilen felsefi bir argüman, kabaca şunu söylemektedir:
  evren o kadar hassas bir şekilde ayarlanmıştır ki, bu ayarların değişmesi sonucunda evren'in bildiğimiz haliyle var olması veya canlılık gibi karmaşık yapılı sistemleri inşa edip barındırabilecek bir evren'in var olması imkansızdır.[1]

  1. yerçekimi kuvveti yasa olarak var olmasaydı canlılık oluşamazdı. aynı zamanda yerçekimi kuvveti (“g”) harfiyle ifade edilen evrensel yerçekimi kuvveti sabiti) daha şiddetli olsaydı, tüm yıldızlar bu kuvvetin gücüne direnemeden kara deliklere dönüşürdü. eğer daha zayıf olsaydı, kimya tablosundaki elementlerin çoğunu oluşturacak yıldızlar oluşamayacaktı. her iki durumda da canlılık mümkün olmazdı.
  2. güçlü nükleer kuvvet çekirdekteki proton ve nötronları bir arada tutar. bu kuvvet olmasaydı canlılık olamayacağı gibi bu kuvvet biraz daha zayıf olsaydı hidrojen dışında hiçbir atom, dolayısıyla canlılık oluşamazdı. bu kuvvetin şiddetinin farklı olması da yine bütün süreci bozardı.
  3. elektromanyetik kuvvet daha şiddetli olsaydı kimyasal bağların oluşumunda sorun çıkardı. eğer daha zayıf olsaydı da kimyasal bağların oluşumu sorunlu olurdu ve canlılık için mutlak gerekli olan atomlar oluşamazdı.
  4. zayıf nükleer kuvvet biraz daha güçlü olsaydı canlılık için gerekli süreçler olumsuz etkilenirdi. eğer bu kuvvet biraz daha zayıf olsaydı da yıldızlardaki ağır elementlerin oluşumu olumsuz etkilenecekti ve canlılık oluşamayacaktı.
  5. hayat için gerekli atomlardan en önemli ikisi karbon ve oksijendir. bu atomlardan karbonun oksijen atomunun rezonansına oranı daha yüksek veya daha düşük olsaydı, bu atomların yıldızların içindeki oluşum süreçlerinde çıkacak sorunlardan dolayı canlılık için gerekli oksijen ve karbon atomları oluşamazdı.[2]

  [1] evrim ağacı
  [2] bu tip hassas ayarlara örnekler için bakınız: john barrow-frank tipler, the anthropic cosmological principle, oxford university press, oxford, 1996; paul davies, the accidental universe, cambridge university press, cambridge, 1982; john leslie, universes, routledge, new york, 1989

  hala evrenin tesadüfen olduğuna inanan varsa iki parmağını gözüne soksun.
  2 ... anladikherseyyalan
 • bediüzzaman said nursi

  212.
  Hakikat şâiri Mehmed Akif Ersoy'un : “Hugo’lar, Descartes’lar, edebiyatta ve felsefede Bediüzzaman’ın bir talebesi olabilirler” şeklinde ifade ettiği dava adamı , evet dava adamı diyorum çünkü islamın söndürelemez bir güneş olduğunu tüm dünyaya anlatmak gibi bir davası vardı onun şimdikiler gibi oturduğu yerden sağa sola sallayanlar gibi olmayan bir zatdı.Allah ondan razı olsun.
  2 -2 ... anladikherseyyalan
 • muhammed salah

  1.
  Salzburg karşılaşmasında kaçırdığı gollerle eleştirilen , fakat hem salzburg maçının son dakikalarına doğru attığı gol ve bugün attığı iki golle (özellikle 2.golü) futbol topu ile nasıl sanat yapılır herkese göstermiş top tepici.

  özeti izlemek isteyenler için; http://www.youtube.com/watch?v=Vqymdaq_cBA
  1 ... anladikherseyyalan
 • yermük muharebesi

  9.
  yermük muharebesi

  "Nice az birlik vardır ki, Allah’ın izniyle sayıca çok birliği yenmişlerdir, Allah sabredenlerle beraberdir" bakara (249)
  1 ... anladikherseyyalan
 • hüseyin nihal atsız

  2976.
  Bu ve bunun gibi insanlar olmasaydı, dünyamız ne de hoş olurdu dediğim tarihin balonu ve şu an tarihin çöplüğüne fırlatılmış mahluk.
  1 -5 ... anladikherseyyalan
 • bir üstteki yazar hakkında düşünülenler

  54.
  Batı özentisi.
  1 ... anladikherseyyalan
 • hastası olunan sözler

  19376.
  Zahir aldatır, batın hakikattır..
  1 ... anladikherseyyalan
 • dünyayı koruyan manyetik kalkan

  1.
  dünyayı koruyan manyetik kalkan

  Gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise, gökyüzünün işaretlerine sırt çevirmektedirler.(Enbiya 32)
  2 -1 ... anladikherseyyalan
 • dünyayı kim yönetiyor

  58.
  dünyayı kim yönetiyor
  4 ... anladikherseyyalan
 • nasıl kilo verilir

  57.
  Yani, ilm-i tıbbı iki satırla topluyorum. Sözün güzelliği kısalığındadır. Yediğin vakit az ye. Yedikten sonra dört beş saat kadar daha yeme. Şifa hazımdadır. Yani, kolayca hazmedeceğin miktarı ye, nefse ve mideye en ağır ve yorucu hal, taam taam üstüne yemektir.

  ibni sina nın tıbbı iki satırla özetlemesi,çerceveletip yemekhanelere asmak lazım.
  1 ... anladikherseyyalan
 • hastası olunan sözler

  19373.
  "Allah yoktur diyorlar" dedi Meczup.
  "Yoksa da olmasına muhtacım!"
  2 ... anladikherseyyalan
 • gençlik

  75.
  Gençlik damarı akıldan ziyâde(fazla) hissiyâtı dinler. His ve heves ise kördür, âkıbeti görmez.
  1 ... anladikherseyyalan
 • üniversiteyi sevgilisi olmadan bitiren insan

  39.
  Samimiyetsiz , yapmacık olmayı tercih etmeyen; zeki , kendini bilen kişidir.
  2 ... anladikherseyyalan
 • ölüm sekeratı

  1.
  Bak, ihtiyarlık şafağı, kulakların üstünde tulû' etmiştir(doğmuştur). Başının yarısından fazlası beyaz kefene sarılmış. Vücudunda tavattun etmeye (yerleşmeye ) niyet eden hastalıklar, ölümün keşif kollarıdır. Maahâzâ (bununla birlikte) , ebedî ömrün önündedir. O ömr-ü bâkide göreceğin rahat ve lezzet, ancak bu fâni ömürde sa'y (işlerine) ve çalışmalarına bağlıdır. Senin o ömr-ü bâkiden hiç haberin yok. Ölüm sekeratı (Ölüm anındaki can çekişme) uyandırmadan evvel uyan!
  ... anladikherseyyalan
 • thomas carlyle

  8.
  Carlyle şöyle diyor:

  Kur’an’ı bir kere dikkatle okursanız, onun hususiyetlerini izhara başladığını görürsünüz. Kur’an’ın güzelliği, diğer bütün edebî eserlerin güzelliklerinden kabil-i temyizdir. Kur’an’ın başlıca hususiyetlerinden biri, onun asliyetidir.

  Benim fikir ve kanaatime göre, Kur’an, serapa samimiyet ve hakkaniyetle doludur. Hazret-i Muhammed (a.s.m.)’in cihana tebliğ ettiği davet hak ve hakikattır.
  ... anladikherseyyalan
 • ölüm

  3788.
  Ehl-i dalalet (Kuranın gösterdiği yoldan ayrılanlar), muvakkat(geçici) hayata karşı mücadele ediyorlar. Bizler, ölüme karşı nur-u Kur'an ile cidaldeyiz(mücadeledeyiz).

  Emirdağ-1 - 43
  ... anladikherseyyalan
 • yeni şeyler getiriyorum